MENU
Jesteś tutaj: Prawo Umowa deweloperska - na co zwrócić uwagę?

Umowa deweloperska - na co zwrócić uwagę?

12:20, dnia 15 marzec 2022r.
Kategoria:Prawo
426
0

Umowa deweloperska jest wymagana, gdy kupujesz nieruchomość od dewelopera. Umowa ta jest bardzo ważna, ponieważ określa obowiązki zarówno dewelopera, jak i nabywcy nieruchomości.

Na co zwrócić uwagę?

Przed jej podpisaniem należy ją dokładnie przeanalizować. Analiza umowy deweloperskiej w tym przypadku jest bardzo ważna. Na co zwrócić uwagę i co powinna zawierać umowa deweloperska?

Kiedy deweloper jest gotowy do przekazania nieruchomości (lokalu lub domu), dochodzi do transakcji. Nabywca przenosi wówczas na niego własność i płaci cenę zakupu. Bezpieczeństwo nabywcy zależy od warunków umowy deweloperskiej. Warto poświęcić czas na sprawdzenie umowy deweloperskiej przed podpisaniem.

Analiza umowy zakupu nieruchomości i jej weryfikacja jest więc koniecznością. Dbając o własny interes, środki finansowe i czas, analizę umowy najlepiej powierzyć profesjonaliście czyli prawnikowi zajmującemu się nieruchomościami, aby nie wpaść w pułapkę stosowaną przez dewelopera.

Umowa deweloperska służy kilku celom:

Przede wszystkim określeniu ceny. Stanowi przedmiot późniejszej umowy przenoszącej własność. Zobowiązuje też strony do jej podpisania. Podobnie jak w przypadku umowy przedwstępnej, do umowy deweloperskiej musi być dołączona umowa ostateczna. Przenosi ona prawo własności na nabywcę. Czas między zawarciem każdej z umów wynosi zwykle co najmniej kilka miesięcy. Czasami jest to nawet mniej. Umowa deweloperska zobowiązuje także nabywcę do podpisania umowy ostatecznej. Umowa deweloperska nakłada również na nabywcę obowiązek zapłaty ceny. Słowem, umowa ta niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i zagrożenia dla kupującego. 

Umowa deweloperska jest zdefiniowana w podobny sposób w art. 3 ust. 5 ustawy o ochronie praw nabywcy domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego ("ustawa deweloperska"). Umowa, w której deweloper zobowiązuje się do przeniesienia prawa na nabywcę po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego, jest nazywana "umową deweloperską".

Umowa z deweloperem

Co powinna zawierać umowa deweloperska?

Umowa deweloperska dla potencjalnego nabywcy jest jednym z najważniejszych dokumentów i warto zasięgnąć porady prawnika od nieruchomościStawką są oszczędności, które zgromadziliśmy przez lata lub kredyt, który zaciągnęliśmy na wiele lat. Ważna jest  analiza umowy deweloperskiej, tak aby dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zapisami umowy. Taką analizę umowy deweloperskiej może przeprowadzić prawnik od nieruchomości.

Umowa deweloperska to nasza skarbnica informacji o deweloperze i interesującej nas inwestycji. Jest to nasza kaucja zabezpieczająca i świadectwo kupna.

Jeśli bierzesz kredyt, pamiętaj, że w umowie deweloperskiej warto umieścić zapis, że od umowy można odstąpić, jeśli nie otrzymamy kredytu. Warunki odstąpienia od umowy są ważnym aspektem umowy deweloperskiej. Brak możliwości uzyskania kredytu może być jednym z powodów odstąpienia od umowy. Powinieneś dokładnie rozważyć, na co się zgadzasz i jakie będą tego konsekwencje prawne, w tym przypadku może Ci pomóc prawnik zajmujący się nieruchomościami.

Nabywca chce wiedzieć, że jego pieniądze są bezpieczne, gdy kupuje nieruchomość. Umowa i rachunek powierniczy zapewniają ochronę na wypadek, gdyby deweloper nie dotrzymał terminów i warunków budowy. Umowa deweloperska, która reguluje zasady i warunki współpracy z deweloperem, jest najważniejszym dokumentem w fazie wstępnej.

Nasza Kancelaria lexinvest.pl to kompleksowe uslugi zakresie sprawdzanie i analiza umów deweloperskich.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*