MENU
Jesteś tutaj: Budowlanka Pierwsza rozmowa z architektem

Pierwsza rozmowa z architektem

14:10, dnia 04 lipiec 2022r.
Kategoria:Budowlanka
240
0

Wiele osób planujących budowę domu ma wiele pytań i wątpliwości związanych z rozmową z architektem.

  • Jak się przygotować?
  • Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?
  • Co należy ze sobą zabrać?

Zapewne wszyscy architekci mają swój sposób pracy z klientami. Często został on wypracowany przez wiele lat. Są pewne rzeczy, które się nie zmienią. W zależności od złożoności Twojego projektu cały proces może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Niezwykle istotne jest znalezienie architekta, któremu można zaufać i z którym można współpracować. Nie jest łatwo zrobić to podczas jednego spotkania. Ważne jest, aby przed podpisaniem umowy spotkać się co najmniej trzy razy z potencjalnymi architektami. Nie gwarantuje to jednak dalszej współpracy z wybranym przez Państwa potencjalnym architektem. Nie możemy ocenić jakości początkowej współpracy, więc nie jest ona wyznacznikiem jakości. Mogą pojawić się komplikacje proceduralne, które nie będą miały miejsca, a które czasami mogą ciągnąć się w nieskończoność. Możemy jednak określić, czy czujemy się zrozumiani po drugim lub trzecim spotkaniu.

Jak powinno wyglądać pierwsze spotkanie

Ponieważ zależy to od wielu czynników, a przede wszystkim od nas obojga, używam sformułowania "jak to powinno wyglądać...".

Bądź świadomy swoich potrzeb

Poznanie swoich oczekiwań to pierwsza i najważniejsza rzecz. Ważne jest, aby wiedzieć, co najbardziej Ci odpowiada, a co nie. Choć może to brzmieć banalnie, przekonałem się, że wielu inwestorów myśli o tym dopiero w trakcie oglądania projektu lub po wyborze architekta, a nawet w trakcie budowy. Należy to zakomunikować architektowi, jeśli już się o tym wie. Architekt powinien wysłuchać tego, co masz do przekazania.

Możliwości finansowe

Podczas rozmowy w biurze projektowym porozmawiaj o swoich celach i sytuacji finansowej. Budżet, jakim dysponujesz, może być przeznaczony na ten cel. Prawdopodobnie podczas pierwszego spotkania z architektem nie wiesz, ile będzie Cię to kosztować. Jest to normalne zjawisko. Dlatego uważam, że architekci powinni poinformować Cię o próbie nawiązania współpracy i rozpoczęcia pracy nad rozwiązaniem.

Zaufanie

Zaufanie jest kluczowym składnikiem tego, co powiedziałem powyżej. Zaufanie jest ważnym aspektem. Architekt powinien być w stanie zrozumieć Twoje pomysły, obawy i wizję. W takiej rozmowie ważne jest, aby być szczerym i otwartym. Jednak powinieneś mieć również świadomość, że Twoje rozwiązanie może nie sprawdzić się w niektórych lokalizacjach. Nie bój się iść na kompromis w sprawie swojego rozwiązania. Słuchaj sugestii architekta i zaufaj jego doświadczeniu.

Pytania i odpowiedzi

Zadawaj pytania dotyczące wszystkiego. Wszystko sprowadza się do projektu Twojego domu. Na tym etapie powinieneś być w stanie wszystko zrozumieć. Masz prawo nie wiedzieć. Właśnie dlatego powinieneś skonsultować się z architektem. Architekt da Ci znać, jeśli na tym etapie kwestia nie jest jeszcze rozwiązana.

Co powinienem zrobić na pierwszą rozmowę w biurze projktowym?

  1. Mapa zasadnicza zwana jest również mapą lokalizacyjną. Można ją kupić w wydziale kartografii lub geodezji w Twojej gminie, lub urzędzie miasta.
  2. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub WZZ. Wypis i wyrys z planów zagospodarowania przestrzennego lub, w przypadku braku planów zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy.
  3. Informacja o warunkach przyłączenia i udostępnienia.

Pamiętaj jednak, że najważniejsza w tym wszystkim jest rozmowa. Przy projektowaniu domu ważne jest, aby przekazać swoje oczekiwania. W pierwszej kolejności należy przedstawić architektowi swoje oczekiwania. Na ich podstawie powstaną założenia projektowe, które w kolejnym etapie współpracy pomogą określić konkretne rozwiązania projektowe.

Nie zapominaj, że w proces projektowania zaangażowany jest również inwestor, a także architekt. Oznacza to, że jeśli chcesz, aby współpraca zakończyła się sukcesem, musisz również włożyć wysiłek. Musicie zarówno dawać, jak i otrzymywać. Dobra relacja jest warta ryzyka, ponieważ jest kluczem do udanej współpracy.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*