MENU
Jesteś tutaj: Budowlanka Jak wybrać najlepszą nasadę kominową?

Jak wybrać najlepszą nasadę kominową?

08:05, dnia 20 lipiec 2022r.
Kategoria:Budowlanka
231
0

Czym są nasady kominowe?

Nasady kominowe odpowiadają za zapewnienie właściwego ciągu kominowego. Jest to niezbędne do zapewnienia funkcjonowania wszystkich systemów kominowych. Przyłbice to nasady kominowe, które można stosować przy różnych kominach systemowych. Zazwyczaj mają one średnicę 160, 180 lub 200 mm. Osłony ze stali nierdzewnej stosuje się w celu ochrony wewnętrznych części komina przed opadami atmosferycznymi, zwiększenia ciągu oraz poprawy wykończenia komina.

Co sprawia, że ciąg jest tak niebezpieczny?

Nasady kominowe stosuje się w celu przeciwdziałania ciągowi wstecznemu. Może on często powodować nieprzyjemne skutki, takie jak nadmierne wychładzanie pomieszczeń zimą. Ciąg wsteczny może powodować dyskomfort cieplny oraz umożliwiać wydostawanie się spalin z przewodu kominowego. Nasada kominowa zamienia energię wiatru na podciśnienie, które tworzy i stabilizuje ciąg kominowy. Może być stosowana do odprowadzania powietrza z przewodów wentylacyjnych lub spalin z przewodów dymowych.

Nasady kominowe rotorowe

Nowoczesne nasady są zaprojektowane tak, aby były zwrócone w kierunku wiatru i chroniły przewód kominowy przed silnym wiatrem. Silne podmuchy mogą powodować zawirowania ciągu i w efekcie cofanie się spalin.

Obrotowe nasady mogą usprawnić przewody wentylacyjne poprzez zwiększenie ciągu. Pozwala to na prawidłową wymianę powietrza wewnątrz domu. Obracające się kule tworzą obrotowe nasady, które świetnie wykorzystują działanie wiatru. Przewody wentylacyjne są chronione przed niszczącym działaniem wiatru przez siłę przeciwną do jego kierunku.

Rodzaj komina (dymowy, wentylacyjny) determinuje rodzaj nasady. Nasada, która została zaprojektowana do przewodów dymowych nie może być stosowana na przewodach wentylacyjnych. Nasada nie będzie spełniała swojego przeznaczenia, jeśli zostanie użyta na przewodzie wentylacyjnym.

Po podjęciu decyzji o rodzaju nasady, której potrzebujesz, możesz teraz rozważyć kształt podstawy. Można wybrać podstawę kwadratową lub rurową. Osłony o podstawie kwadratowej mają otwory w każdym rogu kwadratowej płyty. Dzięki temu można je łatwo przymocować do komina. Zapewnia to trwałe i stabilne rozwiązanie, które chroni nasadę przed zdmuchnięciem przez silny wiatr.

W przypadku przewodów o przekroju kołowym można zastosować nasady, które mają podstawę rurową. Montaż nasady z podstawą rurową jest łatwiejszy i szybszy niż w przypadku zastosowania nasady rurowej. Wystarczy tylko włożyć rurę nasady do przewodu kominowego.

Wybierz właściwy rozmiar nasady

Nasada o odpowiednim rozmiarze będzie funkcjonować prawidłowo. Nasada zbyt mała spowoduje problemy z instalacją i ciągiem. Może się okazać, że nasada faktycznie wpadnie do przewodu kominowego. Ważne jest, aby zmierzyć istniejący przewód kominowy przed zakupem nasady. Idealna średnica powinna być równa istniejącej rurze kominowej.

Wybierz model nasady

Możesz wybrać nasadę, która pasuje do Twojego gustu i projektu budynku. Istnieją dwie opcje: tradycyjne, proste modele lub nowoczesne, bardziej złożone i nietypowe wersje.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*